Na cestách s Kellysom

…za poznaním a pre radosť z pohybu

Srdečné Grüß Gott, milí susedia

Takto ma pozdravili v liste, ktorý som si tento týždeň vybrala z obálky, ktorú som si našla v poštovej schránke. Jej odosielateľa som identifikovala hneď na prvý pohľad a bola ňou  rakúska spoločnosť Niederösterreich-Werbung so sídlom v meste St. Pölten. Okrem sprievodného listu som z obálky  vybrala aj  24-stránkovú brožúru, ktorá prezentuje Spolkovú krajinu Dolné Rakúsko a zároveň aj jej suseda, slovenský Bratislavský kraj.

Niederösterreich je popri spolkovej krajine Burgenland kraj, ktorý som pred pár rokmi začala spoznávať na bicykli, ale niektoré miesta som mala možnosť spoznať aj prostredníctvom autobusových zájazdov, či výletov autom. Za obdobie, počas ktorého sú otvorené hranice s Rakúskom, som našich susedov už celkom spoznala. No ešte zostáva dosť miest, ktoré by som chcela spoznať, prípadne si  niektoré miesta pozrieť znovu.

O miestach, na ktorých som bola vďaka mojim cyklistickým výletom, som písala namojom blogu Mimi a jej svet.  Dnes by som sa chcela k niektorým z nich ešte raz vrátiť prostredníctvom tohto príspevku.

Dolné Rakúsko je spolková krajina obklopujúca svojím územím rakúske hlavné mesto Viedeň. Na severe hraničí s Juhomoravským krajom, na severovýchode s Trnavským a Bratislavským krajom, na juhovýchode hraničí s Burgenlandom, na juhu so spolkovou krajinou Steiermark a na západe so spolkovou krajinou Oberösterreich.

Len kúsok od rakúskeho mestečka Hainburg an der Donau, ktoré je od Bratislavy vzdialené len 13 km a je bránou do Rakúska, je aj kúpelné mestečko Bad Deutsch-Altenburg, kde sme sa zastavili na cykloceste  za rímskymi pamiatkami v Petronell-Carnuntum,

ale moja prvá rakúska cyklotúra viedla do obce s nádherným zámkom, ktorý je vidieť zo slovenskej strany, pretože sa nachádza len kúsok od bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves. To, že som k nej musela prekonať cestu okľukou, kvôli nejestvujúcemu mostu cez rieku Morava, by sa malo zmeniť už v krátkom čase, kedy by sa mal odovzdať do používania nový cyklistický most, ktorý bude vyúsťovať len kúsok od spomínaného zámku Schloss Hof.

Túto časť Dolného Rakúska som prechádzala ešte raz vtedy, keď som mierila do Marcheggu, mesta bocianov.

Keďže krajinou Dolné Rakúsko preteká rieka Dunaj, je známa aj jeho chránená krajinná oblasť Donauauen, ktorá bola cieľom mojej ďalšej cyklotúry.V rámci nej sme sa zastavili na dvoch miestach. Jedným bol poľovnícky zámoček  Eckartsau a druhým mestečko Orth an der Donau.

Popri Dunaji vedie známa cyklistická trasa až do Nemecka. Cieľom ďalšej cyklotúry boli mestečká pri brehu Dunaja – Klosterneuburg, Graifenstein, či na opačnom brehu mesto Korneuburg. Keďže bola táto cyklotúra spojená aj s návštevou Viedne, písala som o nej pod názvom Viedeň a okolie prvý raz na bicykli.

 Ako je vidieť, spolková krajina Dolné Rakúsko ponúka mnoho zaujímavých miest. Mnoho takých, ktoré som ani ja zatiaľ nevidela a pevne verím, že ďalšie miesta sa mi podarí navštíviť.

Doporučujem hlavne obyvateľom Bratislavského kraja, ktorí to do Rakúska nemajú ďaleko, aby si za ciele svojich výletov vyberali aj miesta v neďalekej spolkovej krajine Dolné Rakúsko. Ak by ste sa chceli spoznávať rozmanitosť tohto kraja na bicykli a jeden človek naviac by vám v partii neprekážal, dajte mi vedieť. Možno by som sa k vám rada pripojila.

Zhrnutie

Tu je zoznam miest spolkovej krajiny Niederösterreich, ktoré som navštívila na dvoch kolesách

Petronell-Carnunntum – okres Bruck a/L

Schlosshof – Hoff an der March – okres Gänserndorf

Marchegg – okres Gänserndorf

Donauauen –

Eckartsau – okres Gänserndorf

Orth an der Donau – okres Gänserndorf

Klosterneunburg – okres Wien Umgebung

Greifenstein – okres Tulln

Korneuburg –  okres Korneuburg

 

Niederösterreich cyklistické trasy

26. apríla 2012 - Posted by | Moje cyklovýlety | , , , , , , , , , ,

Jeden komentár »

  1. Liebe Daniela 🙂
    Wie ich schon bei mir im Blog anmerkte, wirklich toll wie Du da so durch Niederösterreich und den Wiener Raum radelst. Du machst hier in Deinen Blog ja richtig Niederösterreich Werbung ! Ja und alles noch so gut beschrieben !
    Herzlichen Gruß
    Werner

    Komentár od werner | 6. septembra 2013


Pridaj komentár

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s