Na cestách s Kellysom

…za poznaním a pre radosť z pohybu

Z Pamy už nebolo ďaleko do Gattendorfu

Deň, kedy sme zrealizovali tento cyklovýlet, by si mala moja priateľka orámovať v kalendári červenou farbou. Trasa, ktorú sme urobili, bola jej najdlhšou z doterajších túr. Skôr, než sme z domu vyrazili, prebehla medzi nami nasledovná mailová komunikácia.

“Dávno som sa nebola previezť Berg – Kitsee- Pama. Zvládla by si to? Ak nie, tak by sme Pamu vynechali. Varím plnenú papriku, hoci papriku ešte nemám doma. Musím ju ísť kúpiť. Preto varím tak skoro, aby som mohla ísť von.”   Toto som písala ja pár minút pred pol ôsmou. Niečo po pol desiatej mi prišla odpoveď: “OK tak sa ozvi, keď budeš hotová. Môžeme ísť na ten bike ako si písala.” Keďže som už v tom čase hotová bola, mohla som vyraziť z domu.  O jedenástej už vznikla prvá fotografia, ktorá dokumentuje tento cyklovýlet. Urobila som ju kúsok pred petržalskou železničnou stanicou, kde sme sa mali stretnúť.

IMGP5744

Po Kopčianskej ulici sme prišli na hraničný prechod a ocitli sme sa v spolkovej krajine Burgenland. Prvou obcou je Kittsee, ktorej názov sa do slovenčiny prekladá ako Kopčany. Aj preto sa petržalská ulica, ktorá končí až na hraniciach s Rakúskom, volá Kopčianska. Pôvodne bola táto časť Bratislavy súčasťou rakúskej obce Kittsee. Po prvej svetovej vojne bola pripojená k Československu.   Tu sme sa vôbec nezastavili, pokračovali sme ďalej do Pamy.  Zaujímavosťou tejto obce je, že v nej žije chorvátska menšina a ešte zaujímavejšie je, že aj táto rakúska obec prešla maďarizáciou a jej názov v tom čase bol Mosonkörtvélyes . Obcou som doteraz vždy iba prechádzala, nikdy som sa v nej nezastavila. Tak sme to teda urobili teraz. V centre dediny bolo príjemné miesto pre našu prestávku. Tu som si odložila bicykel a s fotoaparátom som sa prešla až ku kostolu.

Po krátkej prestávke v Pame sme pokračovali ďalej. Bolo príjemné počasie, tak sme ho chceli využiť. Približne po šiestich kilometroch  sme prišli ku križovatke pred obcou Gattendorf. Tu sme najprv odbočili vľavo na Neusiedl, pretože sme si chceli prejsť kúsok cyklocesty popri riečke Leitha. Lužné lesy pozdĺž rieky Leitha priam lákajú milovníkov jazdy na koni, cyklistov a turistov. Po asi kilometrovom úseku sme sa znovu vrátili ku križovatke a odtiaľ sme už pokračovali do ďalšej obce, do Gattendorfu. Tu som aj ja bola po prvý raz.

IMGP5923

IMGP5953

IMGP5962

IMGP5969

Prvá písomná zmienka o obci pod názvom Kata pochádza z roku 1209. V 14. storočí sa spomína starý mlyn, ktorý stál na brehu rieky Leitha. Okolo mlyna, pri ktorom sa nachádza mýtna stanica, viedla stará obchodná cesta spájajúca Prešporok s Odenburgom /dnešný Šopron/. Gattendorf patril k majetkom Esterházyovcov do polovice 19. Storočia. Z tohto obdobia sa do jeho dejín nezmazateľne zapísali návštevy hudobného skladateľa a virtuóza Franza Liszta. V obci sa nachádza viacero pozoruhodných stavebných pamiatok. Zo svetských stavieb je najstarší tzv. starý zámok.  Ďalšou svetskou pamiatkou je tzv. nový zámok, okolo ktorého sa nachádza pozoruhodný anglický park. Sakrálnou dominantou obce je rímskokatolícky Kostol Najsvätejšej Trojice.

Určite sme nevideli všetky pozoruhodnosti, ktoré Gattendorf ponúka. Po káve v miestnom bistre sme sa tou istou cestou vydali späť domov.

IMGP6022

Celý fotoalbum z výletu je TU

Túra: 27.6.2012

 

 

28. júna 2012 - Posted by | Moje cyklovýlety | , ,

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Pridaj komentár

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s