Na cestách s Kellysom

…za poznaním a pre radosť z pohybu

Cyklolávka do Schlosshofu a Devínske jazero

Je tomu už viac ako rok, čo sa začalo objavovať značenie cyklotrasy Carnuntum – Schlosshof – Bratislava tour na rakúskej, ale i na slovenskej strane. Tabule s týmto označením boli vtedy prelepené krížom páskou a  oznamom, že most cez rieku Moravu, ktorý mal spojiť rakúsku a slovenskú stranu, nie je ešte hotový, takže trasa vedie obchádzkou cez Hainburg. V skutočnosti stál most vtedy iba v plánoch architektov. Odvtedy pretieklo Moravou veľa vody a veľa jej ešte asi pretečie, kým  prví cyklisti prejdú po oficiálne otvorenom moste.

Most je už síce dávnejšie hotový a tí odvážnejší, ktorým rôzne zákazové značky a oznamy nič nehovoria, ho už aj vyskúšali. Neviem, čo stále bráni jeho oficiálnemu odovzdaniu do užívania. Náš plánovaný výlet do rakúskeho Schlosshofu sa nám včera teda nepodarilo zrealizovať.  Na moste boli zo strany Devínskej Novej Vsi zátarasy, ktoré nedovoľovali prejsť most s bicyklom. Aby som mohla urobiť zopár fotografií, prekročila som zátarasy a peši som prešla pár metrov po novom moste.

Namiesto do Schlosshofu sme sa teda z Devínskej Novej Vsi vybrali proti toku rieky Morava po trase cyklistického chodníka, ktorý nás po niekoľkých kilometroch doviedol na územie Devínskeho jazera. Podľa názvu by ste asi očakávali, že sme prišli k naozajstnému vodnému jazeru. Nie, toto jazero je mokrá lúka, ktorá zaberá plochu 10,5 km2 a je to najväčšia mokrá lúka na Slovensku.  Takže Devínske jazero v skutočnosti nie je jazero.  Je to vlastne záhradkárska osada s vlastnou železničnou zastávkou, ktorá sa rozprestiera na najzápadnejšom a súčasne aj na najsevernejšom mieste na mape Bratislavy. Jej okrajom prechádza cyklistická trasa povodím rieky Moravy s unikátnou flórou a faunou.  Aj nám sa z bicyklov ponúkal krásny pohľad na okolitú prírodu. S prestávkami na občerstvenie, fotenie, obdivovanie prírody, či pokecanie si s rybármi, sme sa  asi po hodine a pol dostali na rázcestie, kde sme si mohli vybrať, či sa vrátime alebo budeme pokračovať ďalej do Vysokej pri Morave, kam bolo z toho miesta rovnako ďaleko ako cesta naspäť do Devína.  Fotografie dokazujú, ako je tam krásne.

Na druhom brehu rieky sedeli len pár metrov od seba dve volavky a  pozerali sa na  nás.

Železničný most, ktorý vedie do rakúskeho Marcheggu.

Tu sa do rieky Morava vlieva malá riečka Malina.  Na brehoch oboch riek bolo množstvo rybárov.

Naši rybári lovia ryby na udice, rakúski do sietí.

A tu je rázcestie odkiaľ sa vyberáme na cestu späť.  Keďže bolo veľmi horúco, my sme si vybrali tú prvú variantu. Nešli sme však po tej istej ceste, ako sme prišli, ale sme sa vybrali cestou, ktorá viedla súbežne so železničnou traťou a po prejdení pár kilometrov sme sa dostali k bufetu U starého bicykla. Z Petržalky som zvyknutá, že bufety sú priamo pri cyklistickom chodníku. Ak sa chce cyklista, ktorý sa vyberie na trase popri rieke Morave občerstviť, musí si trošku nadísť. Asi to mnohým vôbec neprekáža, pretože aj v tej chvíli tam bolo zaparkovaných množstvo bicyklov.

img_29561_dj01

Po kávičke so zmrzlinou a doplnení tekutín, sme pokračovali v ceste. Od bufetu sme sa znovu dostali k novej cyklolávke a odtiaľ sme pokračovali do Devína. Niekde na rozhraní Devínskej Novej Vsi a Devína sme ešte posledný raz zastavili a na chvíľu sme zišli k vode. No dlho sme sa tam nemohli zdržať, pretože nás komáre išli zjesť. Naše repelenty, ktoré sme v dostatočnom množstve na seba striekali, vôbec nepomáhali. Bolo to práve miesto, kde stoja piliere nejakého starého mosta a z tohto miesta sme v diaľke konečne uvideli aj kúsok toho nového.

Túra: 19.7 2012

20. júla 2012 - Posted by | Moje cyklovýlety | , , , , ,

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Pridaj komentár

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s