Na cestách s Kellysom

…za poznaním a pre radosť z pohybu

Na bicykli za románskym kostolom v Hamuliakove

Miest, kam sa dá ísť v okolí Bratislavy, nie je pre majiteľov trekingových bicyklov až tak veľa, aby sa moje cyklotúry neopakovali. Aj o podobnej, na akej som bola včera, som tu už písala. Naposledy to bolo  približne pred rokom, kedy som pravou stranou  Dunaja išla do horárne Topoľové a  pred dvomi rokmi sme sa pustili ešte ďalej, do Hamuliakova. Tentokrát sme horáreň z našich plánov vynechali a za cieľ sme si s priateľkou stanovili práve obec Hamuliakovo, kde sme si chceli pozrieť  románsky kostol a v pláne sme mali aj to, že si tam možno odskočíme na neskorší obed.

Keďže sme obe Petržalčanky, preto sme sa museli najprv dostať na druhú stranu Dunaja. Na prechod na druhú stranu sme využili Prístavný most a jeho lávku pre peších a cyklistov. Po zídení z mosta sme sa po necelých troch kilometroch dostali na miesto, kde vidíme zimný prístav a kde je jedno z ďalších dunajských ramien, na ktorom sú postavené hausbóty. Samozrejme, táto zátoka nepôsobí tak gýčovo, ako je to na petržalskej strane.  Tieto hausbóty vo Vlčom hrdle zodpovedajú mojej predstave o hausbótoch.

Kúsok za zimným prístavom sme sa dostali na dunajskú hrádzu a ňou sme pokračovali až do cieľa. Urobili sme si iba jednu zastávku, kedy sme z hrádze zišli dole k Dunaju. Tam sme pobudli iba chvíľu. Doplnili sme tekutiny a pokračovali sme do Hamuliakova.

Kostol Sv. Kríža v Hamuliakove je najvýznamnejšou historickou pamiatkou v obci. Je situovaný pri bývalom bočnom dunajskom ramene na južnom okraji obce. Patrí do osobitnej skupiny tehlových románskych stavieb na Slovensku. Jeho stavba je datovaná do polovice 13. storočia. Do tohto obdobia začleňovali výstavbu kostola v súčasnej skladbe, zloženého zo svätyne, obdĺžníkovej lode a predstavanej veže. Posledné výskumy však poukazujú na staršie základy, konkrétne pred polovicou 13. storočia. Zaujímavosťou kostola je napríklad aj to, že veža kostola je vychýlená na sever.  Obec viackrát postilhli povodne, zrejme sa pôda premočila a zosúvala sa, čím sa aj veža nerovnomerne klesala. Pravdepodobne to je príčinou jej vychýlenia.

Kostol, ako aj všetky ostatné kostoly na Slovensku, bol zavretý, takže jeho interiér sme nevideli. Potom sme sa presunuli ďalej do obce. Neďaleko od kostola nás zaujal dom, o ktorom sme sa z tabule na ňom dozvedeli, že v ňom žila židovská rodina Faugenbaum,  manželia ktorej boli počas 2. svetovej vojny odvedení do koncentračného tábora v Osvienčime  a tam boli umučení. Na ich počesť je aj pamätný kameň v parku, kde je tiež pamätník padlým v I. aj II. svetovej vojne.

K plánovanému neskorému obedu nakoniec nedošlo, lebo reštaurácia, ktorú sme poznali z minulosti, nás privítala so zavretými dverami. Je zrušená a v jej okolí sa pohyboval už len pán, ktorého si vraj najal konkurzný správca. Síce sme prechádzali okolo iného reštauračného zariadenia, ale keďže už bol pokročilý čas, nezastavili sme sa tam. Na chvíľku sme sa zastavili na konci dediny, kde sa nachádza dom miestneho rezbára. Za dedinou sme si urobili ešte jednu občerstvovaciu zastávku a potom sme už bez zastania bicyklovali až do Petržalky. Tu sme si v blízkosti môjho obydlia dopriali jedno malé spenené, aj keď nás ponuková tabuľa v miestnej pivárni lákala na kačacie špeciality. Dúfam, že táto 40 km túra nebola v tomto roku posledná.

Túra: 11.10.2012

12. októbra 2012 - Posted by | Moje cyklovýlety | ,

2 komentáre »

  1. Máš to tu pekne zdokumentované, zaujímavé výlety. Dúfam, že spolu s pokecovým klubom Na bicykli do sveta tiež niečo zaujímavé zorganizujeme.

    Komentár od speleolog | 16. februára 2013

  2. Ďakujem za návštevu aj za milý komentár. Tu sa mi len málokedy niekto ozve, takže som sa potešila. Čo sa týka spomínaného klubu, ja už veľmi na žiadne spoločné akcie s ním neverím 😦 Nechávam to tam, možno sa zorganizujú v rámci neho niektorí jeho členovia, ale ja to asi nebudem. Za viac ako dva roky existencie sa ešte nič neudialo. Možno sa podarí zorganizovať niečo individuálne.

    Komentár od Daniela | 16. februára 2013


Pridaj komentár

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s