Na cestách s Kellysom

…za poznaním a pre radosť z pohybu

Dobrý bicykel – článok z Času pre ženy

Ani sme sa nenazdali a my, ktorí si robíme zimnú cyklistickú pauzu, sme už vytiahli bicykle znovu. Ja som tak urobila tento rok zatiaľ asi najskôr v mojej cyklistickej ére.  Prvých tohoročných dvadsaťpäť kilometrov som urobila už 15. februára. Myslela som si, že do naozajstného začiatku sezóny bude bicykel odpočívať, ale naopak, nestalo sa tak a odvtedy som sa bola bicyklovať už viackrát. Moje štatistiky sú za posledné obdobie dosť nepresné, pretože som jazdila bez komputera, občas mi časť jazdy zaznamenala aplikácia na mobile. Doteraz som najazdila možno už aj 150 km (už vidím, ako sa poniektorí uškŕňate). Ale to, čo som zatiaľ nestihla urobiť, je oprava nielen komputera, ale aj údržbu bicykla po minulej sezóne. Hanbím sa 😦

Ale čo vy, ktorí ste si ešte bicykel nekúpili a už dávnejšie uvažujete o tom, že by ste sa radi k nám cyklistom pridali. Na internete som našla článok, v ktorom odborník radí, ako si vybrať správny bicykel.

Keďže sa mi už veľakrát stalo, že som si od zaujímavého článku poznačila iba link, po čase, keď som si ho chcela znovu prečítať, na uvedenej adrese sa už článok nenachádzal, dávam ho sem celý:

Odborník radí: Šikovné tipy, ako si vybrať správny bicykel

Poradíme vám, ako si hravo vybrať z bohatej ponuky, aj ako sa o bicykel správne starať.

1745531_bicykel

Okrem dovybavenia bicykla netreba zabúdať ani na špeciálne vystužené oblečenie.

Výber dámskych bicyklov je v dnešnej dobe široký. Existujú rôzne kategórie aj veľkosti, značky či materiály. „Podstatné však je, aby mala žena predstavu o tom, ako a kam na ňom plánuje jazdiť,“ vysvetľuje Marek Jurčík z firmy Kaktus bike.

Do obchodu či do prírody?

Budete jazdiť po meste do práce či do obchodu, alebo bicykel potrebujete skôr do prírody a na šport? Od toho sa bude odvíjať ďalší výber. Rozhodovať sa v prvom rade podľa ceny totiž nie je správne. „Pri dámskych bicykloch rozlišujeme viaceré kategórie. Horské, ktoré môžu byť pevné i odpružené, trekingy (najväčšia kategória), komfortné, teda úžitkové, a zriedka si ženy kupujú bicykle cestné,“ vymenúva odborník.

Horské bicykle

„Táto kategória je populárna pre ženy, ktoré vyznávajú jazdu v teréne, prevažne mimo cesty,“ informuje M. Jurčík. Nájdete tu nielen verziu s neodpruženou zadnou časťou rámu, ale i odpruženou. Bicykle s prednou odpruženou vidlicou sa hodia na športové, rekreačné i pretekárske bicyklovanie v prírode.

„Základná cenová úroveň je od 300 do 1 700 €. Tento bicykel je veľmi dobrý univerzál. Zvláda všetky terény v lesoch, ale dá sa využiť aj na bežné vozenie sa po meste aj na hrádzi,“ vysvetľuje M. Jurčík. Mestu ho ľahko prispôsobíte napríklad výmenou plášťov. „Bežne sú totiž masívnejšie, štupľové, určené na lesný terén, aby v ňom vedeli zabrať. Na normálnej ceste je však tento plášť pomalý a hučí. Vymeniť sa dá za užší alebo s nižším vzorom,“ radí odborník.

Pre bežnú jazdkyňu

Potrebujete bicykel na výlety a do ľahšieho terénu s prevahou spevnených ciest a cyklotrás? Potom sú trekingy pre vás to pravé orechové. Tieto všestranné bicykle sú vhodné nielen na víkendové výjazdy do prírody, ale aj na každodenné dochádzanie do práce v meste. „Závisí to od dovybavenia. Najčastejšie je totiž trekingový bicykel holý, ale niektoré už majú vo výbave blatníky, nosič, ochranu na reťaz, stojan či svetlá do premávky,“ opisuje M. Jurčík. Cenová úroveň sa pohybuje od 279 do 1 100 €.

Pohodlie a úžitok

Komfortné bicykle sa hodia pre ženy vo vyššom veku, ktoré využívajú bicykel ako úžitkový dopravný prostriedok. „Majú nižšie nastupovanie, čiže je tu zvýšená bezpečnosť. Sedlo je nižšie ako riadidlá, čiže všetko je zabezpečené pre pohodlný posed na bicykli,“ vymenúva odborník. V základnej výbave často nájdete už aj nosič, svetlá, blatníky či stojan. Cena sa pohybuje od 210 do 490 €.

Akú veľkosť vybrať?

Máte už zvolený správny typ, farbu a cenu bicykla? Ostáva ešte vybrať veľkosť. „Väčšina bicyklov sa robí v dvoch, niektoré, napríklad mestské, len v jednej. Rám sa pritom vyberá podľa výšky jazdkyne,“ tvrdí M. Jurčík a dodáva, že okrem dovybavenia bicykla netreba zabúdať ani na špeciálne vystužené oblečenie (nohavice) s molitanovým, prípadne gélovým vankúšikom, ale hlavne na prilbu.

Väčšinou je jeden univerzálny typ. Prispôsobené sú farebne aj veľkosťami. Priemerný obvod ženskej hlavy je 55 cm, je však nastaviteľná. „Povinná je síce u nás len pre deti, ale okrem toho, že chráni, tak aj vetrá a neuberá nič na komforte,“ myslí si odborník. Určite na ňu nezabudnite pri výletoch do susedného Rakúska, kde povinná je.

3 otázky pre odborníka

Marek Jurčík, odborník z Kaktus bike

Kedy treba myslieť na jarnú údržbu bicykla?

Ideálne už v zime. Vyjde vás lacnejšie a bicykel je pripravený na sezónu načas. Ak ste nenajazdili tisíce kilometrov, stačí, keď sa odpráši, vyčistí, nafúkajú sa kolesá a premaže reťaz.

Zvládnem každodennú údržbu aj sama?

Určite. Bicykel musí byť čistý, vtedy funguje. Väčšinou sa čistí kefkou, metličkou, hadicou, teplou vodou a buď saponátom, alebo špeciálnym čističom, ktorý dostanete v predajni. Musí mať vždy správne natlakované kolesá. Tie totiž môžu po mesiaci až pol roku zmäknúť. Reťaz musí byť namazaná, na čo dostanete kúpiť špeciálny olej.

Oplatí sa kúpa z druhej ruky?

Bicykel sa skladá plus-mínus z 20 komponentov. Na každom môže byť nejaký znak únavy, poškodenia, opotrebovania. Bežný človek to letmým pohľadom nemusí zistiť, takže pri kúpe jazdeného bicykla by mal byť aj odborník. V opačnom prípade vás to môže vyjsť drahšie ako kúpa nového bicykla.

Dúfam, že som týmto príspevkom u niektorých nádejných cyklistov urýchlila rozhodnutie o kúpe nového bicykla  🙂

12. marca 2014 - Posted by | Zaujímavosti z cyklistického sveta | , ,

Jeden komentár »

  1. Díky za ten článok…asi sa do toho obchodu predsa raz vyberiem…

    Komentár od Viera | 12. marca 2014


Pridaj komentár

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s