Na cestách s Kellysom

…za poznaním a pre radosť z pohybu

Poďte sa bicyklovať

Predpokladám, že na tento môj blog klikajú prevažni cyklisti, no určite sa sem občas dostane aj niekto, kto ešte nebicykluje. Preto po príspevku o tom, ako si vybrať správny bicykel prichádzam dnes s ďalším o tom, aké je bicyklovanie zdraviu prospešné. Tí, ktorí si uvedomili, že bicyklovanie je skvelý šport pre všetky vekové kategórie, učia svoje deti k tomuto športu odmala. Nezáleží od pohlavia, bicyklujú muži, ženy, deti.  Aj naše deti začínali najprv s trojkolkou, ktorú sme postupne vymieňali za bicykle príslušnej veľkosti.

Podľa štúdie British Heart Foundation (Britská nadácia pre srdce), ak bicyklujete týždenne najmenej 20 kilometrov, riziko kardiovaskulárnych chorôb sa u vás zníži o polovicu v porovnaní s necyklistami. Pri jazde na bicykli nazaťažujete kĺbový systém toľko ako pri iných aeróbnych aktivitách. Nie je to podstatný dôvod, prečo s bicyklovaním začať? Áno, prisviedčam tým, ktorí tvrdia, že bolí z toho zadok. Ale aj ten raz prestane. Stačí, keď ho na bicyklovanie privyknete.

Chudnutie.  Ako takmer každý šport je aj cyklistika fyzicky náročná činnosť. Telo spotrebováva značné množstvo energie, cukru, potením vylučuje vodu a soli. Na mňa to síce veľmi neplatí, ale poznám cyklistku, ktorej stačí vyjsť na jar párkkrát na bicykli a zimné kilá má okamžite dole.

Nebudem tu vymenovávať všetky klady cyklistiky. No jeden by som ešte rada spomenula. Pocit šťastia, endorfíny. Poznáte to? Idete na bicykli, okolo je krásna príroda, do uší vám znie spev vtákov. Kedysi som si brávala so sebou diskmen, ale časom som dospela k tomu, že zvuky prírody sú oveľa krajšie, len sa treba do nich započúvať.

Ak to teda zhrniem, spýtam sa vás: Chcete si zlepšiť kondíciu, posilniť imunitu alebo zhodiť pár kíl, a to všetko na čerstvom vzduchu? Tak šliapnite do pedálov a ideme!

IMG_4329cykl

IMG_2829

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na mojich cyklistických cestách a tiež aj v meste som stretla viacerých známych ľudí na bicykloch. Z tých všetkých hudobníkov, hercov či politikov malá ukážka:

cyklisti Lehocký_

10. mája 2014 - Posted by | Zaujímavosti z cyklistického sveta | ,

Momentálne neexistujú žiadne komentáre.

Pridaj komentár

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s