Na cestách s Kellysom

…za poznaním a pre radosť z pohybu

Cyklotúra s podmienkou

Dnes ráno mi telefonoval mladší syn. Pýtal sa, aký mám na dnes program. Nemala som naplánované nič, ale keď mi povedal, že má dovolenku a že by sa chcel ísť so mnou bicyklovať, hneď som program mala.

Syn mal dve požiadavky. Aby sme išli niekde, kde to on ešte nepozná a aby som veľa nefotila 😦 O necelé dve hodiny sme už boli na neďalekej benzínovej pumpe, kam sme kvôli mäkkým gumám na jeho bicykli museli prísť peši. Po nafúkaní kolies sme sa už vydali na mnou vymyslenú túru. Po menšom nákupe v Tescu oproti petržalskej stanici sme sa v Petržalke zastavili ešte raz. Cestou sme totiž míňali smerovky k vojenskému cintorínu a keďže ani tam ešte môj syn nikdy nebol, prvým cieľom bol práve spomínaný cintorín.

 IMG_2773

IMG_2785

Z vojenského cintorína už bol iba na skok na hranicu a ňou sme prešli do Kittsee. Marhule sú ešte zelené, ak by to niekoho zaujímalo.  V Kittsee som ho zaviedla do parku s kaštieľom, kde sme pobudli naozaj len veľmi krátky čas.

IMG_2811

Ďalej sme pokračovali na Pamu. Túto trasu som prešla už toľkokrát, že by som ju mohla prejsť aj so zatvorenými očami.Ale aj tu sa dejú nejaké zmeny. Sú to však iba také, ktoré len spríjemnia bicyklovanie. Dnes osádzali na viacerých miestach nové oddychové sety pre cyklistov.

IMG_2830

IMG_2837

IMG_2840

IMG_2847

Kým sme došli do Pamy, po železnici prešli dva vlaky. Jeden osobný, z Viedne do Petržalky a druhý nákladný. Naložený od prvého po posledný vagón slovenskými lesmi. Určite to nebola iba guľatina z nedávnej kalamity v slovenských horách. Takéto vlaky odchádzajú zo Slovenska denne a už mnohé roky.

IMG_2857

IMG_2861

Pred železničným priecestím pred obcou Pama pribudlo tiež nové oddychové miesto. Rakúšanom môžeme len závidieť to, ako sa o cyklistov starajú.

IMG_2863

V Pame sme sa vôbec nezastavili, pokračovali sme až za dedinu na miesto, o ktorom som písala v jednom z predošlých článkov. Odtiaľ sa totiž dá ísť z Pamy do Kittsee tak, že sa dá úplne obísť obec Pama. Tu sme zastavili a rozhodovali sme sa, či už ideme domov alebo budeme v našej ceste pokračovať. Obaja sme sa cítili na to, že by sme to mohli skúsiť. Takže naša cesta pokračovala smerom na dedinu, ktorá leží na rakúsko-maďarských hraniciah, na Deutsch Jahrndorf.

IMG_2869

Malú prestávku s fotením som si urobila pri kaplnke Zeiselhof, ktorá stojí kúsok pred dedinou Deutsch Jahrndorf a ešte jednu pri smerových tabuliach v obci. Možno niekedy inokedy sa vyberieme aj iným smerom, napr. na Nickelsdorf a ďalej na Neusiedler See, no dnes sme pokračovali na maďarskú hranicu a miesto, ktoré nazývame trojmedzie.

IMG_2878

IMG_2912

IMG_2917

IMG_2920

IMG_2930

IMG_2941

IMG_2960

IMG_2971

Tí, ktorí išli oproti nám (žiadni však nešli), mali pred sebou tabuľu, označujúcu vstup do Rakúska. Pre nás to znamenalo, že my sme Rakúsko opustili a práve sme sa blížili k už spomínanému trojmedziu. Tam sa totiž stretajú hranice troch štátov – Rakúska, ktoré sme práve opustili, Maďarska, kam sme smerovali a Slovenska. Je to jedno zo 157 takýchto miest na svete.

IMG_2979

IMG_2982

IMG_3033

Tu sme si urobili dlhšiu prestávku, aby sme si obzreli všetky umelecké diela, ktoré sú tam vystavené. Prekvapila ma tam informačná tabuľa, z ktorej som sa dozvedela, že domov môžeme ísť aj ináč, ako som mala pôvodne v pláne. Pri mojej prvej ceste na toto miesto sme z trojmedzia pokračovali cez maďarskú Rajku a potom do Čunova. Teraz som si na tabuli prečítala, že na Slovensko sa môžeme dostať aj iným spôsobom. Ako, to vidíte z priloženej fotografie. Po krátkej úvahe sme sa rozhodli, že využijeme túto mnou ešte nepoznanú cestu. Po krátkom úseku sme sa dostali na starý hraničný prechod Rusovce – Rajka.

IMG_3002

Nedávno som tadiaľto prechádzala autom, sediac na zadnom sedadle, preto som si až tak dôkladne nestihla všimnúť, ako hrôzostrašne to tam vyzerá. Mala som čas obzrieť si to lepšie aj z diaľky, pretože sme čakali pred zavretými železničnými závorami. Keďže však vlak dlho nešiel a nebolo ho vidieť ani z jednej strany, prešli sme na druhú stranu a tam sme si už zblízka mohli poobzerať to hororové prostredie.

IMG_3040

IMG_3046

IMG_3052

Takto nás teda privítalo Slovensko. Neviem, či tento bývalý hraničný prechod je hanbou Maďarska, či Slovenska alebo celej EU. Tí, ktorí prichádzajú na územie nášho štátu prvý raz, musia zažiť obrovský šok.

Po pár kilometroch sme z hlavnej cesty, ktorou sme išli od hraničného prechodu, odbočili na vedľajšiu cestu k Čunovským jazerám a až vtedy sme počuli, že v diaľke za nami ide vlak. To by sme sa boli načakali. Od jazier sme lesom pokračovali až do Rusoviec. Z lesa sme vyšli pri Rusovskom jazere a keď sme od jazera vyšli na cestu, urobila som poslednú fotku dnešného dňa. To sme mali domov ešte skoro 9 km. S jednou zastávkou na jeden chutný nápoj sme prišli so skoro päťdesiatimi najazdenými kilometrami šťastne domov.

IMG_3071

IMG_3077

IMG_3081

IMG_3095

IMG_3096

Túra: 6.6.2014

Mapa

6. júna 2014 - Posted by | Moje cyklovýlety | , , , , , , , ,

11 komentárov »

 1. Pani Daniela, závidím Vám. Škoda môjho vyššieho veku a slabej kondície. Bolo to krásne.

  Komentár od Jolana | 6. júna 2014

 2. Pani Jolana, neviem, koľko máte rokov, ale videla som bicyklovať sa aj starších ľudí. Netreba chodiť na dlhé túry, stačia len kratšie. Som rada, že sa vám moje zápisky z včerajšej túry páčili.

  Komentár od Daniela | 7. júna 2014

 3. No krátke pre mňa sú max do 10 km.tie ešte zvládnem a sedem krížikov je bez kondície dosť. Robím si radosť aspoň cez Vás a Vaše fotky. Preto sa vždy ozvem, keď niečo pridáte.

  Komentár od Jolana | 7. júna 2014

 4. Jestem zachwycona Waszą wycieczką rowerową. Dowodem są fantastyczne zdjęcia.
  Dopisła pogoda i tym samym krajobrazy są bajeczne.
  Cieszę się, że mogę zamieszczać u Ciebie komentarze.
  Nie jestem w Google +, wcześniej miałaś komentarze wyłączone.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  Komentár od Łucja-Maria | 7. júna 2014

 5. Máš pravdu, že v Rakousku se o cyklisty dobře starají. U nás to zase pociťujeme v souvislosti s Německem. Přejedeme hranice a nestačíme se divit. Cyklostezky krásně upravené a čisté, hodně občerstvení.
  Naše republika má, tuším, trojmezí tři. Zatím jsem byla jen na trojmezí mezi Plechým a Třístoličníkem (Česko, Německo a Rakousko), ale ráda bych navštívila i zbylá dvě.

  Komentár od pizlik1 | 7. júna 2014

 6. Bezva den. Začal už tím synovým návrhem. Čas, kdy naše děti CHTĚJÍ A MOHOU trávit s námi…..je vzácný.
  Výlet moc pěkný. Proč je pod názvem Pama ještě ten druhý a v jaké je to řeči?
  Podobné hraniční přechody máme taky 😦
  A syna jsi, koukám, stran focení “ošidila.”

  Komentár od Katka | 8. júna 2014

 7. @Pižlík: Na Slovensku je päť medzištátnych trojmedzí, ale ja som bola zatiaľ iba na tomto jednom. Ani inde v zahraničí som na žiadnom ešte nebola.

  Komentár od Daniela | 8. júna 2014

 8. @Katka: Synove fotky som zámerne vyberala iba také, aby sa nemohol hnevať, že ho vystavujem na internete 🙂 Máš pravdu, sú to ojedinelé chvíle, kedy sú naše deti ochotné tráviť čas s rodičmi.

  Komentár od Daniela | 8. júna 2014

 9. Zabudla som odpovedať na tvoju otázku ohľadne názvu Pama v chorvátskom jazyku. Aj u nás na Slovensku – v okrajových obciach Bratislavy žijú Chorváti. Skopírovala som ti stať z wikipédie:
  Po tureckých vojnách výrazne poklesol počet obyvateľov Pamy, ktorý neskôr stúpol vďaka príchodu Chorvátov. Vďaka tomu sú tu pomerne rozšírené chorvátske kultúrne zvyky (napr. omše). Od roku 1898 musela obec kvôli maďarizácii používať názov Mosonkörtvélyes. V rokoch 1920 a 1921 sa obec, tak ako zvyšok Burgenlandu, stala súčasťou Maďarska. Roku 1921 sa vďaka Trianonskej mierovej a Saintgermanskej zmluvy obec opäť stala súčasťou Rakúska.

  Komentár od Daniela | 8. júna 2014

 10. Lucia, tvoj komentár som našla zase v spamovej pošte 😦 Dúfam, že je to už naposledy. Toto je od teba asi prvý komentár na tomto blogu, ale aj tak neviem, prečo ho označilo za spam. Komentáre na tomto blogu boli možné, ale len málokto navštevuje tento cyklistický blog 😦

  Komentár od Daniela | 9. júna 2014

 11. Na rowerze można miło zwiedzać świat ! Piękne zdjęcia !
  Pozdrawiam !

  Komentár od Ela | 22. júna 2014


Pridaj komentár

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s