Na cestách s Kellysom

…za poznaním a pre radosť z pohybu

Po cestách necestách

by som mohla nazvať včerajšiu cyklotúru, ktorú som pôvodne vymyslela ako túru za dropmi. Až na jeden, asi dva a pol kilometrový úsek, to boli vlastne všetko miesta, ktorými som už viackrát prešla, ale tentoraz to bolo naozaj so zámerom, vidieť živé dropy. Ak chcete vedieť, či sa mi to podarilo, čítajte ďalej.

To, že v katastri mesta Bratislava sa nachádza aj chránené územie dropa fúzatého, som už v niektorom z dávnejších príspevkov písala. Ako som už napísala vyššie, občas sa v tých miestach vyskytujem na bicykli, ale až na jeden raz, čo bolo tento rok na jar, sa mi žiadneho dropa vidieť nepodarilo.

Pritom už v roku 2010 sa písalo v tlači, že sa k nám začal vracať drop fúzatý. Ochranári ich v tom období napočítali na pomedzí Slovenska, Rakúska a Maďarska až 264. To bol najväčší počet za posledných 10 rokov. Úbytok v predošlých rokoch bol spôsobený tým, že Sysľovské polia, kde sa vták vyskytuje, boli rozorané. Toto územie je pritom podľa ochranárov posledným územím, kde sa u nás dropy zhromažďujú vo väčšom množstve.

Wikipédia píše, že drop fúzatý (lat. Otis tarda)  žije v malých kŕdľoch, samce sa združujú, nemajú teriotóriá, ale panuje medzi nimi hierarchia. Živí sa rastlinami, hmyzom, občas požiera i malé hlodavce. Hniezdi raz za rok v apríli až auguste. Ako hniezdo používajú plytké jamky v zemi. Na vajciach, ktoré sú väčšinou 2 až 3, sedí iba samica.

To by bolo tak zhruba niečo o droppovi. Tabuľa, ktorá na toto územie upozorňuje okoloidúcich, vyzerá v súčasnosti takto 😦

DSCN9439

Pred časom bola úplne v poriadku, vtedy som si ju našťastie vyfotila. Mala som ju už v dávnejšom príspevku o cyklotrase v Rusovciach. Mapka chráneného územia z tabule, z ktorej je dnes vidieť iba polovicu, vyzerala takto:

IMG_2584-001

Aby ste si nemysleli, že na paneli je len obyčajný papier. Je to plastová fólia, na ktorej sú vytlačené informácie, takže vplyvom poveternostných podmienok sa to určite nestalo. Možno sa o to postaral niekto, kto nechcel, aby sa tam ľudia chodili pozerať. Naozaj nechápem, komu tieto veci prekážajú, kto sa na takéto dosť odľahlé miesta dostane. Takže konštatovanie, že stopy po slovenských primitívoch sa naozaj dajú nájsť všade.

Tu je zopár fotografií z miest,  ktorými sme ďalej od tabule prechádzali.

DSCN9444(1)

DSCN9448

Pred nami je pomaly koniec cesty, popri závlahách prejdeme na tú, ktorou som ešte nikdy nešla. Teraz trošku o tom dva a pol kilometrovom úseku. To, že sme neboli prví, ktorí idú tade na bicykli, jasne hovorili stopy v poraste, ktorým je tento poľný chodník porastený. Bola som veľmi zvedavá, kde vyjdeme. Už z diaľky bolo vidieť nejaké domy, ale to ešte stále netuším, čo to je a kde to je.

DSCN9459(1)

Už sme na konci, pred nami je normálna cesta s premávkou a za cestou už spomínané domy. Ešte stále som netušila, kde sme.

DSCN9464(1)

DSCN9467(1)

DSCN9469

Toto je pohľad na krajinu, odkiaľ sme prišli.

DSCN9470

To, že sme na chránenom vtáčom území, hovorí aj táto tabuľa.

DSCN9472

Až keď som prišla úplne blízko tohto domu, vtedy som si uvedomila, že to tu poznám a okamžite som vedela, čo je o kúsok ďalej. O pár desiatok metrov už bola kaplnka Zeiselhof v Rakúsku. K nej som sa doteraz vždy dostala od rakúskej obce Pama.

DSCN9473(1)

DSCN9480(1)

Po krátkom zastavení sme sa rozhodovali, či sa vrátime a pôjdeme smerom do Deutsch Jahrndorfu, alebo ideme na Pamu a Kittsee domov. Vybrali sme si druhú variantu.

DSCN9492

Nakoniec ani tá nebola konečná. V Pame sme si najprv doplnili tekutiny a pokračovali sme ďalej do Gattendorfu. To je už trasa, ktorou sa dá ísť ďalej k Neziderskému jazeru. Na križovatke cyklistických ciest sme nešli vľavo na cyklotrasu k Neusiedl /S, ale sme vošli do obce. Tu sme znovu “tankovali”, ale tentoraz to už nebola voda z vodovodu 🙂 a po natankovaní sme prešli k riečke Leitha za dedinou.

DSCN9495

DSCN9506

IMG_3362(1)

IMG_3429

Aj tu sme mali dve možnosti. Buď sa vybrať po ceste s autami, alebo sa zase vrátiť na cykklochodník. Keďže ja sa cestám radšej vyhýbam, vrátili sme sa do obce a z nej znovu na cyklochodník do Pamy.

IMG_3430

V obci sme sa zastavili ešte na tieto tri fotenia. Prvým bolo fotenie sochy Jána Nepomuckého. Potešila som sa, že do mojej zbierky pribudne nová fotografia.

DSCN9560

IMG_3437

IMG_3447

Na ceste späť sme si urobili už iba jednu zastávku. Tiež sa týkala dropov. V katastri obce Pama stojí totiž od tejto jari vyhliadka, odkiaľ sa tieto vtáky dajú pozorovať. Tak, ako na jar, ani teraz sa mi žiadneho dropa odtiaľ vidieť nepodarilo. Celkom by ma zaujímalo, či sa taký niekto nájde, kto ho videl aj niekde na poli a nie iba na fotografiách, ktorými je obložená stena vyhliadkovej veže 🙂

IMG_3459

IMG_3463

IMG_3492

Od vyhliadky, cez Kittsee a Kopčiansku ulicu v Petržalke by som už prišla domov aj so zatvorenými očami 🙂 Toľkokrát som tú trasu prešla. Pre mňa už nie je na nej nič nové, ale ten,  kto ide tade prvý raz, si určite nejaké zaujímavosti nájde.

DSCN9583

 

Dĺžka trasy: 51 km – 4.9.2016

5. septembra 2016 - Posted by | Moje cyklovýlety | , , , , ,

6 komentárov

 1. Pekný príbeh v príjemnom prostredí, väčšinu tých miest nepoznám osobne, ale iba z tohoto blogu. Vidno, že si v tom “revíri” doma 🙂

  Komentár od milano.pk | 6. septembra 2016

 2. To je kritika, že sa motám stále po tých istých miestach? 🙂 Aj ja by som rada vyšla niekde inde, ale stále si sama netrúfam ísť cez mesto, aby som sa vlakom vyviezla niekde ďalej 😦 Preto si tie trasy obzvláštňujem aspoň tým, že hľadám nové poľné cesty, aby som nechodila stále rovnako.

  Komentár od Daniela | 6. septembra 2016

 3. Mne sa to páči, je to inšpirujúce, tiež sa väčšinu roka “motám” na tých istých trasách (napr. na Biely kríž, alebo Grinavské jazerá chodím veľmi často a z rôznych smerov), obmieňam a kombinujem ich. Niekedy sú tie najexotickejšie miesta priamo pod oknom.

  Komentár od milano.pk | 6. septembra 2016

 4. Konečne som tieto miesta spoznal aj osobne, síce v inom ročnom období a bez bicykla, ale radostne, mal som dokonca to šťastie a pozoroval som dropy cca 30 – 40 a sú tam aj celkom slušné stáda srniek. Ďakujem za inšpiráciu, tento článok bol začiatok plánovania a druhá inšpirácia bola tá, že som čítal o tom, že tam má zimovať do 500 dropov.

  Komentár od Milano | 24. februára 2017

 5. Tento komentár ma obzvlášť potešil. Aspoň viem, že tieto zápisky tu nie sú len pre mňa, ale že sú inšpirujúce aj pre iných. Takže dá sa podľa mojich článkov trafiť na konkrétne miesto? Myslela som si, že niekedy sa aj ja zájdem pozrieť na tieto miesta teraz v zime, lenže som už dlhší čas chorá, na také vzdialené túry sa neodvážim ísť. O dropoch som čítala na fb, sledujem stránku SOS/BirdsLife. Kde presne si tie dropy videl? Niekde som nedávno čítala, že ich videli na rakúskom území a nie na našom. Už ani neviem, kde to bolo. V tomto článku nepíšem o tej pozorovateľni medzi Kittsee a Pamou, odtiaľ by sa asi dali vidieť.

  Komentár od Daniela | 24. februára 2017

 6. Samozrejme, že sú inšpirujúce tieto články, išiel som podľa tej mapky (ktorá je žiaľ stále zničená, ale našťastie je zvečnená v tomto príspevku), išli sme autom pokiaľ to išlo, nechali sme ho na parkovisku pred zákazom vjazdu (pri polícii) a potom peši cez ten nadjazd a ďalej, keď už sme to vzdávali, tak ponad nás preletelo pár dropov a sledovali sme ich až k tomu polu, tam postupne nalietavali ďalšie, pásli sa smerom preč od nás, takže neskor sme ich už len v diaľke pozorovali, samce sa nafukovali ako moriaky, presne tak ako to býva aj na fotkách, dúfam, že tam budú aj v apríly, vtedy by mali mať tok. Ináč strašne splývajú s okolím, keby sme ich nevideli letieť, tak by sme pravdepodobne ani nevedeli, že na tom poli sú. Čítal som aj ten článok o Pame, tiež tam chcem niekedy ísť pozrieť.

  Komentár od Milano | 24. februára 2017


Sorry, the comment form is closed at this time.

%d blogerom sa páči toto: